Kicia Kocia pomaga rozwijać mowę
Seria książeczek o Kici Koci Anity Głowińskiej przeznaczona jest dla dzieci od drugiego do szóstego roku życia. W tym okresie bardzo intensywnie rozwija się mowa. Od kliku lat wykorzystuję te książeczki podczas zajęć logopedycznych i polecam rodzicom. Efekty są niezwykłe, dzieci kochają Kicię Kocię, przeżywają jej przygody i jednocześnie doświadczają pięknego, prostego języka, którym posługuje się autorka.
Świat Kici Koci
Bohaterka – jest kotkiem o spersonalizowanym wyglądzie i usposobieniu małej dziewczynki. Dzieci z łatwością utożsamiają się z tą postacią. Świat Kici Koci jest ich światem.
Na ogół ten świat jest bezpieczny i przewidywalny. Kicia Kocia piecze swoje pierwsze ciasteczka, jedzie z mamą na plażę, majsterkuje. Dzieci lubią słuchać opowieści, w których życie toczy się spokojnym rytmem. W tym uporządkowanym obrazie czasami pojawiają się silne emocje i trudne sytuacje. Kicia Kocia jest nieśmiała i nie potrafi nawiązać kontaktu z rówieśnikami, nie chce dzielić się zabawkami. Kicia Kocia znudzona zakupami zachowuje się naprawdę niegrzecznie i musi ponieść konsekwencje. Bohaterka przeżywa lęki – nie może zasnąć, bo w ciemności wszystko wygląda strasznie, a w pokoju na pewno jest potwór! Realne zagrożenie pojawia się, gdy na dworze szaleje burza. Wszystko jednak się dobrze kończy, w trudnych chwilach przychodzi pomoc życzliwych osób dorosłych, powraca spokój i poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowym atutem tych książeczek jest spójny przekaz wartości.
Język i ilustracje
Warto zwrócić uwagę na język, który jest komplementarny z ilustracjami. Książeczki są tak napisane, że w naturalny sposób stymulują mowę dziecka. Każda część serii zawiera jeden wątek, który rozwijany jest w klarownej, uporządkowanej narracji. Pewne słowa i zdania, kluczowe dla danej historii, są wyodrębnione z tekstu i zilustrowane. W Kicia Kocia jest chora dziewczynka opowiada o swoim złym samopoczuciu, a jej dolegliwości zostają pokazane na rysunkach. Podobnie przedstawiona jest wizyta u lekarza oraz zakupy w aptece. Przemyślane ilustracje pomagają zrozumieć treść tym dzieciom, których mowa się jeszcze w pełni nie wykształciła. Dziecko ma poczucie, że rozumie mowę, chociaż nie zna jeszcze wielu słów i pojęć. Ulubionych książeczek dzieci mogą słuchać bez końca, jest więc szansa, że poprzez wielokrotne powtarzanie, luki w słownictwie będą się stopniowo zapełniać.
Seria dla młodszych dzieci
Ciekawa jest seria książeczek dla najmłodszych dzieci- Kicia Kocia i Nunuś. Mają one twarde, odporne na działania dziecięcych rączek strony i przekaz językowy dostosowany do małych odbiorców. W książeczce Na spacerze Kicia Kocia daje doskonały przykład moderowania mowy: „Nunuś widzi dzieci w piaskownicy. – Dzidzia, dzidzia! Pac, pac! – woła. – Tak Nunusiu, to są dzieci. Robią babki z piasku – mówi Kicia Kocia.” Kicia Kocia wysłuchuje niedoskonałej jeszcze wypowiedzi braciszka, okazuje zrozumienie, następnie przeformułowuje wypowiedź na poprawnie zbudowane zdanie i taki wzór przekazuje Nunusiowi.
Kicia Kocia nas rodziców i terapeutów instruuje jak rozwijać mowę!
Seria: Kicia Kocia
Autor: Anita Głowińska
Wydawnictwo: Media Rodzina
Barbara Bednarska
surdologopeda