Opowieść szósta – Jaś i Małgosia
Boję się.., ale dam radę
Jaś i Małgosia wyruszyli do lasu w jasny dzień. Nie przypuszczali, że zastanie ich tam noc i… straaaszna Baba Jaga! W tej bajce są różne emocje: lęk, strach, płacz ale i ciekawość słodkiego domku. Jest też odwaga i spryt. I oczywiście wszystko dobrze się kończy.
W Świecie opowiadanym sięgamy również do klasycznych bajek, które mówią o trudnych treściach w prosty sposób. Jedną z nich jest bajka o Jasiu i Małgosi.
Bajki opowiadane były w czasach daleko „przed internetowych”, kiedy telewizja nie była tak dostępna jak obecnie. Nasze prababki opowiadały wnukom ciekawe historie, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dzieci słuchając, mocno je przeżywały. Wyzwalało to w nich dużo emocji. Często utożsamiały się z bohaterami opowieści. Nabierały wiary w siebie, że będą umiały sobie poradzić, tak jak bohaterowie ulubionych baśni.
Lęki towarzyszą dzieciom od najwcześniejszych lat. Mają prawo być w życiu dziecka i są czymś naturalnym. Niektóre z nich przemijają, a niektóre pozostają na dłużej. Często zależy od naszej reakcji, w co przekształcą się lęki i jak dzieci sobie z nimi poradzą.
Przyjrzyjmy się teraz najczęściej występującym lękom u dzieci. Przedszkolaki boją się ciemności, zwierząt, głośnych dźwięków i burzy. Ale jednym z najbardziej charakterystycznych lęków wczesnego dzieciństwa jest lęk przed opuszczeniem przez rodziców. Mamy z nim do czynienia w sytuacji, kiedy rodzice chcą wyjść wieczorem z domu, a dziecko staje się płaczliwe i niespokojne – nie chce zasnąć. Podobnie jest kiedy zaczyna chodzić do przedszkola i przy rozstaniu głośno protestuje – boi się, że rodzic go nie odbierze. W takich sytuacjach dziecko może płakać, krzyczeć i być agresywne.
Jak reagujemy na lękowe zachowanie dziecka?
Najgorsze, co możemy wówczas zrobić, to zmuszać je do zrobienia tego, czego się boi, straszyć, wyśmiewać, krzyczeć i obwiniać.
Czego dziecko od nas oczekuje?
Najlepsze co możemy zrobić, to być blisko dziecka, przytulić, wysłuchać, okazać zrozumienie. Nie prowokować sytuacji, które wywołują lęki. Nie martwić się, ponieważ lęki przeminą.
Jaś i Małgosia w naszej opowieści przeżyli wiele niebezpiecznych przygód, ale dzięki temu, że byli razem i mogli na siebie liczyć, wzajemnie się pocieszać – poradzili sobie i pokonali złą Babę Jagę.
Opowiadajmy dzieciom baśnie, bajki i historie. Bajka jest dzieciom potrzebna, żeby w trudnej sytuacji pomyślały jak jej bohaterowie „Boję się, ale dam sobie radę!”
Opowieść: Jaś i Małgosia;
źródło: D. Szubstarska przy współpracy B. Bednarskiej; Świat Opowiadany; Wyd. Harmonia 2014
Urszula Miłejszo – psycholog
Kinga Wasila – psycholog